uygurlar kimdir?

Aşağa gitmek

uygurlar kimdir?

Mesaj  kara şimşek Bir Çarş. Ocak 21, 2009 7:58 pm

uygurlar, çoğunluğu çin halk cumhuriyetine bağlı sincan uygur özerk bölgesinde yaşayan müslüman türk halkıdır.

dilleri uygurcadır ve türk dilleri ailesinin bir üyesidir. uygur halkı, çin içerisinde kendi geleneklerini ve kültürlerini sürdüremediklerinden yakınmaktadır. uygurlar, her ne kadar özerk bir cumhuriyete sahip olsalar da çin egemenliğine girdiklerinden beri yavaş yavaş asimile olmaktadırlar.

uygur devleti, kutluk bilge kül kağan tarafından 744 yılında kurulmuştur. başkentleri karabalasagundu. uygurlar minami dinine inanmaktaydılar. uygurlar, din değiştiren ilk türk devletidir. göktanrı dininden, mani dinine geçmişlerdir. bu din, hıristiyanlık ve budizm karışımı bir dindir. hayvani gıdalar yemeyi yasaklayan, savaşçılık duygusunu zayıflatan kurallar içerir. bu yüzden, türklerin yaşam tarzına uygun düşmemiş ve uygurların zayıflamasına neden olmuştur.

uygurlar, çin ile dostça ilişkiler kurmuş, ticareti geliştirmiştir. böylece, köyler ve kasabalar gelişerek kalabalık şehirler haline gelmiştir ve bu nedenle ilk yerleşik hayata geçen türk devleti, uygur devleti olmuştur. bunun sonucunda tarım ve mimari gelişmiştir. tahta harflerle matbaacılık yapan uygurlar, kağıdı da kullanmışlardır. bu sayede yeni bir alfabe oluşturmuşlardır. bu alfabe 14 ila 18 harften oluşur. uygurlar, kendi dinleri dışında diğer dinlere de hoşgörülü davranmıştır. uygurlar, mani dininin terimlerini türkçeye çevirerek ulusal kimliklerini koruma uğraşısı içinde olduklarını göstermişlerdir.

özellikleri
tapınak yapımına önem verilmesi
karabalgasun yazıtlarının dikilmesi
mani dininin kabul edilmesi
yerleşik hayata geçilmesi
avatar
kara şimşek

Mesaj Sayısı : 32
Kayıt tarihi : 21/01/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz